Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki, który dzięki czujnikom (m.in. ruchu, temperatury, światła), zależnie od czasu lub warunków pogodowych uruchamia zaprogramowane akcje sterując odpowiednio oświetleniem, roletami/żaluzjami, temperaturą w pomieszczeniach czy nawet podlewaniem ogrodu. Dodatkowo czuwa nad Twoim bezpieczeństwem dzięki czujnikom wody, dymu, gazu i ognia. W przypadku zagrożenia system spowoduje np. odcięcie wody i uruchomienie alarmu, a Ty dostaniesz natychmiast informację o zdarzeniu na swój telefon komórkowy. Nieodzowną funkcjonalnością takiego domu jest oczywiście możliwość jego sterowania z dowolnego miejsca na świecie wykorzystując telefon komórkowy lub dowolną przeglądarkę internetową. Zawsze będziesz miał swój dom pod kontrolą.

W dzisiejszych czasach chcemy mieć bezpośredni i natychmiastowy wpływ na to w jakim środowisku żyjemy. Chcemy aby nasze domy były bezpieczne, funkcjonalne, oszczędne i żebyśmy czuli się w nich komfortowo. W tych wszystkich funkcjach pomoże nam dobrze zaprojektowany system domu inteligentnego.

Dzięki integracji wszystkich systemów, zainstalowanych w domu, mamy możliwość wykonywania akcji w zależności od pory dnia, wartości czujników czy tez warunków pogodowych. O wielu akcjach powinniśmy praktycznie zapomnieć a mają się „dziać” same. Np. system inteligentnego domu podniesie rolety (lub żaluzje) o poranku wpuszczając do pomieszczenia naturalne światło. Może również, w zależności od upodobań użytkowników, włączyć dla nich ich ulubioną muzykę. Po wyjściu z domu, uzbrajając alarm, zgasi wszystkie niepotrzebne światła a rolety opuści. Wszystko to może się dziać automatycznie. Dzięki czujnikom ruchu w pomieszczeniach może automatycznie włączyć światło jeżeli jest to konieczne (inteligentny dom wie przecież, że w pomieszczeniu jest ciemno).

System inteligentnego domu pomoże również w odpowiednim nawadnianiu trawnika. Dzięki zainstalowanym czujnikom deszczu, wilgotności gleby czy tez prognoz pogodowych odpowiednio włączy podlewanie lub je pominie jeżeli zapowiadane są opady deszczu.

Inteligentny dom może również sterować klimatem w twoim domu wpływając na oszczędność energii. Harmonogramy ogrzewania włączają grzanie tylko wtedy kiedy jest to konieczne: podnosząc temperaturę w ciągu dnia i wieczorem a obniżając ją w nocy. Jeżeli jesteś poza domem ogrzewanie może być przestawione w tryb ekonomiczny. Nie musisz o tym pamiętać. System wie kiedy nie ma cię w domu. Jeżeli tylko będziesz chciał podnieść temperaturę, tak aby dom zdążył się nagrzać przed Twoim powrotem, wystarczy że wydasz odpowiednią komendę ze swojego smartfona.

Scenariuszy na wykorzystanie takiego systemu jest bardzo wiele, a co najważniejsze, jego funkcjonalności można rozbudowywać w czasie użytkowania. Dzięki bezprzewodowej technologii nie ma potrzeby modernizacji istniejącej już instalacji elektrycznej. Moduły wykonawcze instalowane są najczęściej pod wyłącznikami świateł.

Firma GSmart zaprojektuje dla Państwa kompletny system domu inteligentnego i zainstaluje go dla Państwa konfigurując całość i integrując inne urządzenia w domu. Zapraszam do współpracy.